Podologia - Pesmedica
239
page-template-default,page,page-id-239,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Podologia

Nazwa podologia wywodzi się z greki: podos – stopa, logos – nauka. Podologia to dziedzina nauki zajmująca się badaniem wad, zniekształceń i zaburzeń  funkcjonalnych stóp.

Podologia to nowa dziedzina, rozumiana jako całokształt działań medycznych i para-medycznych dotyczących kończyn dolnych, czyli leczenia niezabiegowego chorób narządu ruchu. Zajmuje się specjalistyczną pielęgnacją stóp,zarówno stóp zdrowych, jak i pielęgnacją i korekcją stóp zmienionych chorobowo. Diagnozuje, ocenia, bada stan stóp, tkanek miękkich, układu kostnego, skóry i jej przydatków, a także zależności  między nimi.

Podologia wymaga wiedzy z różnych dziedzin nauki jak anatomia, dermatologia, diabetologia, neurologia, angiologia, flebologia, biomechanika i inne. Dzięki połączeniu tej wiedzy i praktycznych umiejętności, uzyskuje się kwalifikacje do przeprowadzania specjalistycznych zabiegów pielęgnacji stóp u chorych z wieloma patologicznymi  zmianami oraz umożliwia wczesne rozpoznanie zagrożeń i skierowanie pacjenta do odpowiedniego lekarza spacjalisty. A związana z tym nabyta świadomość dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy w gabinecie pozwala na zapewnienie najlepszej opieki pacjentom.

Podologia na świecie  powstała w odpowiedzi na  potrzeby pacjentów cierpiących na coraz bardziej szerzące się choroby cywilizacyjne jak otyłość,cukrzyca,miażdżyca,  zmiany w obrębie naczyń krwionośnych, które trwale wpływają na kondycję kończyn dolnych.

Wiele krzywdy wyrządzić może stopom noszenie niewłaściwego, nieprzystosowanego obuwia. Często nieodwracalne zmiany w ułożeniu kości predysponują do pojawiania się bolesnych zmian skórnych w postaci modzeli czy odcisków.

Zapotrzebowanie na usługi podologiczne jest ogromne. Jak wykazują badania, około 90% populacji na świecie posiada jakieś nieprawidłowości na stopach. Mimo to, temat właściwej pielęgnacji i profilaktyki zmian stóp jest nadal mało znany. Przeciętna osoba nie wie jak prawidłowo dbać o swoje stopy, ale i nie wie, gdzie uzyska fachową pomoc w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących zmian. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz ze wzrostem świadomości właściwej pielęgnacji stóp, zmalałaby liczba osób z dolegliwościami nabytymi.

 Podolog specjalizuje się w poprawianiu kondycji kończyn dolnych. Jego zadaniem jest rozpoznawanie zmian patologicznych na stopach, przeciwdziałanie powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp, a także planowanie i przeprowadzanie kuracji w przypadku już istniejących dolegliwości. Udziela wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry i paznokci, profilaktyki, korekcji i prawidłowej ochrony zmian ortopedycznych czy poprawy stanu mięśni stóp (gimnastyki).

Chociażby z tego powodu badaniu podologicznemu powinien poddać się każdy – bez względu na wiek. Warto zadbać o zdrowie i dobrą kondycję własnych nóg, by cieszyć się ich sprawnością do końca życia.

Głównym  powodem rosnącego zainteresowania specjalistyczną pielęgnacją stóp jest także fakt, że w wyspecjalizowanych gabinetach używa się nowoczesnego i bezpiecznego sprzętu, a przede wszystkim rygorystycznie przestrzega zasad higieny, czyli używa wyłącznie materiałów jednorazowych, a narzędzia są dezynfekowane i sterylizowane, podobnie jak w gabinecie lekarskim, w autoklawie.

 

 

Gabinet podologiczny to jedno z niewielu miejsc, w którym można uzyskać profesjonalną pomoc z zakresu:

  • prawidłowego/ zdrowego skracania paznokci,
  • zabiegów na paznokciach wrastających, wkręcających, grzybiczych i zgrubiałych,
  • zabiegów na zrogowaciałym naskórku, usuwania hiperkeratoz i modzeli,
  • fachowego rozpoznania i usuwania odcisków i brodawek wirusowych,
  • odciążania bolesnych miejsc,
  • ortonyksji, czyli sporządzania indywidualnych klamer korygujących na wrastający lub wkręcający paznokieć,
  • protetyki paznokci, czyli odbudowy paznokcia zastępczego,
  • masażu stóp i podudzi, zabiegów terapeutycznych i poprawiających samopoczucie,
  • poradnictwa ogólnego i indywidualnego.

 

Jednak to, co cieszy najbardziej, to ewolucja w sposobie myślenia klientów. Coraz więcej osób przestaje problemy stóp wstydliwie ukrywać w butach. Zdrowe, zadbane stopy stają się równie ważne jak piękne  włosy i cera, a do gabinetu podologicznego, poza klientami posiadającymi konkretne zmiany na stopach, coraz częściej trafiają klienci, których stan stóp jest bez zarzutu. Przyczyną zainteresowania takich właśnie osób pracą podologa jest chęć utrzymania swoich stóp w jak najlepszej formie jak najdłużej. Podolog również wyznaje zasadę – „lepiej zapobiegać niż leczyć”.