Podologiczny u diabetyków - Pesmedica
243
page-template-default,page,page-id-243,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Podologiczny u diabetyków

PODSTAWOWY  ZABIEG  PODOLOGICZNY  U  DIABETYKÓW

 

Cukrzyca jest chorobą znaną już od starożytności. Najstarszy prawdopodobny opis objawów tej choroby znajduje się na papirusie Ebersa datowanym na 3000-1500 lat p.n.e. Starożytni Egipcjanie, Hindusi i Grecy opisywali przypadki choroby ,której głównymi objawami były: niemożliwe do zaspokojenia pragnienie, częste wydalanie moczu oraz szybko postępujące wyniszczenie organizmu. Pomimo, że rozpoznawano chorobę tysiące lat temu ,leczenie jej nie było możliwe aż do początków XX wieku.

Do tego czasu cukrzyca (szczególnie typu 1 ),była chorobą  prowadzącą w krótkim czasie do śmierci. Przeżycie chorych poprawiło się dopiero w 1922 r. ,kiedy wynaleziono i wprowadzono do leczenia insulinę, a następnie doustne leki przeciwcukrzycowe.

W ostatnich latach odnotowuje się gwałtowny wzrost liczby zachorowań na cukrzycę, głównie w krajach wysokorozwiniętych. Obecnie szacuje się ,ze schorzenie dotyczy 3% populacji. Mimo postępu w medycynie, cukrzyca zajmuje 6 miejsce pod względem częstości  zgonów na świecie. W Polsce chorych na cukrzycę jest ok. 5% społeczeństwa, z czego 50% wie o swojej chorobie i poddaje się leczeniu. Pozostałe 50% to przypadki niezdiagnozowane i nieleczone, co prowadzi do przewlekłej hiperglikemii i w konsekwencji do powikłań.

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna charakteryzująca się hiperglikemią

( podwyższony poziom cukru) oraz spowodowana brakiem lub nieprawidłowym działaniem hormonu zwanego insuliną produkowanego w trzustce.
Aby uniknąć drastycznych konsekwencji wszystkie osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny przywiązywać szczególną uwagę do właściwej profilaktyki i terapii schorzenia. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi przy jednoczesnym długotrwałym zaniedbywaniu właściwej terapii jest przyczyną poważnych zmian w ścianach dużych (tzw.makroangiopatia) i małych (mikroangiopatia) naczyń krwionośnych. Zmiany te przyczyniają się do ich trwałego uszkodzenia, a w konsekwencji – zwiększonej podatności na choroby układu sercowo-naczyniowego. Uszkodzenie małych naczyń krwionośnych prowadzą do zmian w soczewce oka (retinopatia), upośledzenie funkcji nerek (nefropatia) lub układu nerwowego objawiające się zaburzeniami czucia, drętwienia, bólem kończyn. Natomiast wynikiem uszkodzenia dużych naczyń jest choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego.

 

Na cukrzycę cierpi już kilka milionów Polaków. U 10% chorych rozwija się tzw. zespół stopy cukrzycowej – jedno z najczęstszych powikłań związanych z cukrzycą.  Choroba charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, co zmniejsza ich podatność na ból, utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń świadczących o postępującym procesie martwiczym. Najczęstszymi przyczynami powstawania owrzodzeń u diabetyków są: neuropatia obwodowa, deformacje stopy, modzel, infekcje, niewielki uraz .Osłabieniu ulega struktura kości i stawów, w efekcie czego dochodzi do deformacji stopy uniemożliwiające chodzenie. Problem dotyka częściej pacjentów z cukrzycą typu 2, czyli insulinoniezależną. W skrajnych przypadkach dochodzi do amputacji.

 

 

 

Objawy stopy cukrzycowej:

 

– ból nasilający się w nocy, z towarzyszącymi bolesnymi kurczami mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze

– łuszczenie i wysuszenie się skóry,

– pojawienie się licznych pęknięć z ogniskami martwicy i owrzodzenia,

– gorsze gojenie się ran,

– deformacje kości,

– zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury , dotyku.

 

W  gabinecie  PES MEDICA wykonujemy  profilaktyczne zabiegi podologiczne, które zalecane są osobom chorującym na cukrzycę. Regularnie korzystanie z tego typu zabiegów to najpewniejsza formy ochrony chorej stopy przed drastycznymi konsekwencjami, w tym amputacją.

Zespół stopy cukrzycowej jest jednym z najgroźniejszych powikłań, jakie mogą spotkać pacjentów chorujących na cukrzycę.

Zapewniamy specjalistyczną pomoc osobom cierpiącym z powodu różnego typu dolegliwości i chorób stóp. Posiadając nowoczesną aparaturę oraz środki i materiały opatrunkowe, niwelujemy dolegliwości bólowe związane z pękającymi stopami czy wrastającymi paznokciami. Zajmujemy się usuwaniem modzeli, nagniotków. Leczymy grzybice stóp i płytek paznokcia, wykonując wcześniej badania mikologiczne. Podejmujemy się rekonstrukcji paznokci, odciążamy miejsca bolesne.

Ratunkiem przed operacją jest zabieg korekty wrastających paznokci. Zaburzenia cukrzycy mogą powodować zmiany w skórze i przyczyniają się do innego odbierania bodźców zewnętrznych, np. czucie bólu jest zmniejszone, na skutek czego można przeoczyć moment uszkodzenia stopy. Podstawowy zabieg podologiczny  wykonywany w naszym gabinecie, pozwala na wychwycenie i usunięcie wszystkich brodawek, modzeli i nagniotków, które wcześniej nie zostały zauważone, a które są bardzo uciążliwe i niebezpieczne.

Przy przeprowadzeniu zabiegów zachowujemy bardzo dużą ostrożność – delikatnie obcinamy paznokcie, wycinamy skórki, wykonujemy indywidualne obciążenia. Celem jest przeciwdziałanie tworzeniu się miejsc sprzyjających rozwojowi potencjalnych infekcji.

 

 

Podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji stóp diabetyków:
– codzienne oglądanie stóp z uwzględnieniem strony podeszwowej ( należy zwracać uwagę na drobne pęknięcia, zmiany zabarwienia skóry, odciski, nagniotki i wszelkie stwardnienia naskórka),

– w przypadku najmniejszych zmian należy zasięgnąć konsultacji z odpowiednim lekarzem.
– codzienna kąpiel w wodzie o temperaturze nie przekraczającej 37°C,
– odpowiednim sposobem toalety ciała jest korzystanie z bieżącej wody nie dłużej niż 15 min,
– kończyny dolne powinno osuszać się w sposób delikatny nie pocierając, a delikatnie dotykając powierzchni skóry miękkim ręcznikiem,

– paznokcie skracać tylko pilniczkiem,
– stopy chorego powinny być zawsze zabezpieczone przez obuwie,
– stopa zawsze powinna być ciepła i sucha,
– chory powinien kierować się zasadą zachowania bezpiecznej odległości od źródeł ciepła,
– właściwie dobrane, wygodne obuwie z szerokim noskiem,
– codzienne ćwiczenia i spacery,
– zakaz palenia tytoniu, dążenie do osiągnięcia normalizacji glikemii, wartości – ciśnienia, lipidów i masy ciała,

– przynamniej raz w roku badać stopy u specjalisty pielęgnacji stóp   i wykonywac tam zabieg podologiczny.

 

 

Uwaga !

U osób chorych na cukrzycę bardzo ważna jest profilaktyka, czyli wizyty w gabinecie podologicznym oraz odpowiednia pielęgnacja domowa.

Należy pamiętać że nawet niewielki uraz powstały choćby podczas nieumiejętnego skracania płytki paznokciowej, może nieść konsekwencje.Nawet niewielkie zaniedbania w obrębie stóp, mogą przyczynić się do rozwoju stopy cukrzycowej.

 

Czas trwania zabiegu 60-90 minut