Modzele - Pesmedica
235
page-template-default,page,page-id-235,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Modzele

Modzel – jest bardzo powszechną zmianą skórną .To ognisko hiperkeratozy skóry, czyli ,nadmiernego rogowacenia naskórka, które powstaje na skutek przewlekłego tarcia i/lub ucisku na podeszwowej stronie stopy  w okolicach wyniosłości kostnych.

 

Do typowych miejsc formowania się modzeli należą:

– centralna część kłębu stopy (śródstopie),

– zewnętrzna powierzchnia palucha,

– boczna krawędź stopy,

– pięta.

 

Modzele to duże, plackowate  narośla zgrubiałej skóry o niewyraźnych granicach. Mają stałą i spójną konsystencję, barwę żółtawą i przerośnięte linie papilarne. Same w sobie nie mają rdzenia ale pod modzelem może znajdować się bolący odcisk.

Nadmierne lokalne rogowacenie skóry formuje warstwy. Najmniejszą warstwą jest ta położona powierzchownie, a im głębiej tym bardziej zwiększa się jej powierzchnia. Warstwa rogowa jest nieunerwiona, a więc modzel jako nadmierny rozrost tej warstwy nie sprawia żadnych dolegliwości bólowych. Zdarza się jednak, że osoby dotknięte problemem modzeli zgłaszają ból w obrębie zmiany, nasilający się podczas chodzenia. Ból jest wynikiem ucisku niżej leżących, unerwionych tkanek. Bolesność pojawia się również w wyniku pęknięcia modzeli. Nie należy dopuszczać do takich sytuacji ,ponieważ szczeliny w obrębie skóry zarówno zmienionej, jak i zdrowej predysponują do zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

Przyczyny powstawania modzeli to:

– płaskostopie lub wysokie podbicie stopy,

– nieprawidłowe ustawienie kości śródstopia,

– zbyt długa kość śródstopia,

– zaburzenia statyki ciała,

– otyłość,

– noszenie niewłaściwego obuwia – zbyt ciasne ,na wysokim obcasie,

– nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka.

Żeby uniknąć problemu powstawania modzeli należy:

– unikać noszenia niewygodnych butów(buty na obcasie),

– należy  nosić buty z odpowiednim podbiciem i gumową podeszwą amortyzującą wstrząsy,

– stosować wkładki ortopedyczne i zapobiegające ocieraniu się skóry stóp,

– osłaniać miejsca wokół modzeli w celu zmniejszenia ucisku,

– dbać o właściwe nawilżenie skóry stóp,

– umiejętnie używać  urządzeń i preparatów do usuwania zrogowaciałej warstwy modzeli.

Sukcesem postępowania pielęgnacyjnego przy modzelach jest systematyczność i skrupulatność. Warto wybrać się na wizytę do podologa, który wytłumaczy proces powstawania modzeli, wykona zabieg podologiczny  i  zaleci pielęgnację domową.

Czas trwania zabiegu do 30 minut