Wrastające paznokcie - Pesmedica
225
page-template-default,page,page-id-225,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Wrastające paznokcie

WRASTAJĄCE PAZNOKCIE

 

Zmiany patologiczne w obrębie płytek paznokciowych są dość częstym zjawiskiem. Jedną z nich jest wrastający paznokieć ( Ungius incarnatus, Onychocryptosis ). Jest to zespół chorobowy, który charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi w obrębie wałów paznokciowych (najczęściej stan ten dotyczy pierwszego palca stopy). Z czasem pojawiają się kolejne objawy typowe dla stanu zapalnego: obrzęk i wzmożone ocieplenie okolicznych tkanek (po stronie wrastania paznokcia) oraz wysięk surowiczy lub ropny ( przy współistniejącym zakażeniu bakteryjnym). Naturalną reakcją obronną skóry w takiej sytuacji jest rozwój ziarniny („dzikie mięso”).

Dolegliwość ta występuje najczęściej u ludzi młodych, między 10 a 30 rokiem życia i dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet. Zdarzają się także przypadki wrastania paznokci u niemowląt i ludzi w podeszłym wieku.

 

Przyczyny wrastania paznokci możemy podzielić na:

1) pierwotne

–  predyspozycje rodzinne (długie palce stóp, zaburzenia wzrostu paznokcia, szeroka

czy zagięta płytka paznokciowa),

– zmiany ortopedyczne (deformacje palców, paluch koślawy, wady postawy typu stopa koślawa, płaskostopie),

– nieprawidłowa motoryka chodu,

– wiotkość i kruchość płytki paznokciowej,

– nadpotliwość i maceracja naskórka,

– przerost wałów paznokciowych,

– zaburzenia mikrokrążenia w przebiegu chorób naczyniowych,

2) wtórne

– nieprawidłowe skracanie paznokci (pozostawienie ostrych lub wystających kątów paznokci, głębokie wycinanie boków paznokci),

– nieprawidłowe obuwie i odzież (ciasne skarpetki lub rajstopy),

– urazy palucha,

– nadwaga,

 

Postępowanie w przypadku wrastania paznokcia jest uzależnione od stopnia zaawansowania, stanu płytki paznokciowej i okolicznych tkanek, a także woli współpracy pacjenta oraz wieku i jego oczekiwań. Przez długi czas najbardziej popularną, lecz niekoniecznie  skuteczną metodą była ingerencja chirurgiczna. Alternatywą dla działań lekarskich stały się terapie podologiczne. Zaliczamy do nich tamponady i klamry ortonyksyjne.

W  naszym gabinecie stosujemy:

tamponada – stosowana w celu poszerzenia przestrzeni miedzy płytką paznokciową a wałem paznokciowym za pomocą miękkiego materiału

 

 

opatrunkowego. Umożliwia swobodny odpływ treści ropnej i zmniejszenie stanu zapalnego. Opatrunek zawsze nasącza się substancjami odkażającymi.

–  gąbka Ligasano  – jest nowością   na rynku materiałów opatrunkowych. Ten opatentowany produkt  niemieckiej firmy znalazł zastosowanie szczególnie w przypadkach trudno gojących, sączących się ran i odleżyn pooperacyjnych.

Sterylna, gąbczasta struktura ma doskonałe właściwości wchłaniające wydzieliny ropne nawet z bardzo głębokiej rany / odleżyny powodując przy okazji właściwe podrażnianie tkanek. To sprawia, że w szybki sposób dochodzi do poprawy odżywienia tkanek i do przemiany materii w rejonie rany. Ligasano biały nie przykleja się do rany, przepuszcza powietrze optymalnie dotleniając tkanki. Redukuje ilość bakterii i oczyszcza ranę. Ligasano biały ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.

klamra CombiPed – drutowo-plastikowa, jednoczęściowa  klamra. Zakładana na paznokieć w celu wyprofilowania. Dobrze sprawdza się w przypadku wrastającego i wkręcającego się paznokcia, u wrażliwych pacjentów lub po operacjach chirurgicznych paznokcia. Jest skuteczna w każdym rodzaju wrastania – łagodnym i intensywnym, stosowana również w stanach zapalnych z wysiękiem. Ten rodzaj klamry jest doskonały do korekty paznokci na małych palcach lub u małych dzieci. Klamra może być użyta jako wstępne leczenie lub po leczeniu klamrą metalową w celu utrzymania efektu terapii. Materiał, z którego wykonana jest klamra to nierdzewna stal chirurgiczna. Jej atutem jest łatwa i szybka aplikacja.

Podoklamra jest najnowszą klamrą ortonyksyjną na rynku. To polski wynalazek, który został zgłoszony do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej. Produkowany jest w Polsce. Klamra trzyczęściowa wykonana ze stali implantologicznej, posiadająca certyfikat CE i zarejestrowana jako narzędzie medyczne. Posiada dwa optymalnie wyprofilowane ramiona ze stali twardej i łącznik z bardziej plastycznej, miękkiej stali. Specjalny profil Podoklamry, po umieszczeniu jej na wrastającym paznokciu, umożliwia pełną kontrolę nad paznokciem. Podoklamra ma charakter uniwersalny co oznacza, że jeden model Podoklamry można dopasować do każdego kształtu i rozmiaru paznokcia bez konieczności przeróbek. Podoklamra sprawdza się szczególnie w trudnych sytuacjach – przy paznokciach wrastających zarówno jedno- jak i dwustronnie. Stosuje się ją praktycznie na każde paznokcie, małe i duże. U wrażliwych pacjentów a także u dzieci, u osób po chirurgicznych operacjach na paznokciach, jest  również skuteczna w przypadku występowania stanu zapalnego.

– klamra tytanowa –  już wkrótce