Pękające pięty - Pesmedica
223
page-template-default,page,page-id-223,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Pękające pięty

NADMIERNE  ROGOWACENIE  I  PĘKAJĄCE  PIĘTY

 

Rogowacenie naskórka stóp to zjawisko całkowicie naturalne. Wytwarzane nowe komórki zastępują złuszczającą się warstwę rogową, które w warunkach prawidłowych prowadzą do powstania powłoki ochronnej  dla skóry. W przypadku pękających pięt mamy do czynienia z hiperkeratozą, czyli nadmiernym rogowaceniem tej warstwy. Jest to anormalne zagęszczenie wierzchnich warstw naskórka, stanowiącej naturalną reakcję ochronną organizmu. Skóra twardnieje w miejscach, które są narażone na ucisk i tarcie. Skóra staje się twarda, traci swoją elastyczność i łatwo pęka. Szczelinowe pęknięcia mogą sięgać głęboko i zmieniać się w sączące lub nawet krwawiące rany, a to ułatwia wniknięcie bakterii, wirusów i grzybów.

Nadmierne rogowacenie skóry obserwujemy nie tylko w obrębie pięt ,ale także na bocznych krawędziach stopy i w okolicy stawów śródstopno-paliczkowych.

 

Przyczynami nadmiernego rogowacenia stóp są:

– nadmierna suchość skóry,

– zachwianie równowagi hormonalnej organizmu,

– współistniejące choroby ,tj. reumatyzm, cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby i nerek, zaburzenia krążenia krwi, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, nadwaga, niedobory witaminowe,

–  nieprawidłowe ułożenie szkieletu kostnego, czyli wszelkie deformacje w budowie stopy,

– infekcje grzybicze i alergie skórne,

– nieodpowiednio dopasowane obuwie, często o zbyt twardej podeszwie, która nie amortyzuje a wywołuje nadmierny nacisk lub tarcie.

 

Zespół pękających pięt może mieć charakter:

– szczelin,

– rozpadlin sięgających skóry właściwej,

– pęknięć wilgotnych: maceracja naskórka, współistniejące zakażenia bakteryjne,

sączące się rany,

– pęknięć suchych: zaburzone wydzielanie łoju, małe i suche rysy pogłębiają się, krwawią i sączą.

 

Aby wyleczyć popękane pięty, należy przywrócić skórze jej ciągłość i właściwą elastyczność. Receptą na pękające pięty jest wizyta w gabinecie podologicznym.

Konieczna jest ocena stanu skóry i zdiagnozowanie powodu dolegliwości, wykonanie zabiegu podologicznego a następnie dobranie specjalistycznych  preparatów do pielęgnacji domowej. Ważnym elementem leczenia  jest dobór ortez w celu amortyzacji i odciążenia leczonych miejsc oraz  dobór wkładek ortopedycznych.

 

Czas wykonania zabiegu do 60 minut